Senin, 16 Juni 2014

Bintang-Bintang Manado (3)

        

                                       

 

                                                               Oleh: Adrianus Kojongian

 

 

 

 


Frits Laoh, Officier Orde Oranje-Nassau 1926. *)







TAHUN 1924



Ridder in de Orde van den Nederlanschen Leeuw
Beslit Koninklijk Agustus 1924
 
J.Tideman. *)

J.Tideman, Residen Manado.

Ridder in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk Agustus 1924

Ph.F.L.Sigar, waarnemend Gewestelijk Secretaris Manado.


Mr.K.G.F.Steller, dieenaar des Woords di Sangir Besar (Zendeling di Manganitu).

Eeremedaille Orde van Oranje-Nassau in Brons
Beslit Koninklijk Agustus 1924

J.Koliboe, Menadonees Kopral klas 1.

Kleine Gouden Ster voor Trouw en Verdienste
Beslit Gubernemen Agustus 1924

Hadji Mohamad bin Daeng Materoe, Zelfbestuurder Landschap Oena-Oena, Onderafdeeling Poso, Afdeeling Midden-Celebes.
(Nieuwe Rotterdamsche Courant, Het Vaderland 30 Agustus 1924 dan Bataviaasch Nieuwsblad 2 September 1924)



TAHUN 1925


Eeremedaille Orde van Oranje-Nassau in Brons
Beslit Koninklijk Agustus 1925

Ranti, Menadonees Sersan klas 2 dengan pedang.

Tituler rang Kapitein Arab
Beslit Gubernemen nomor 14 tanggal 22 Agustus 1925

Sech Farai bin Mohamad Wakid, Luitenant Arab Manado.
 (De Indische Courant 2 September 1925 dan De Sumatra Post 7 September 1925)



TAHUN 1926



Officier in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk 27 Agustus 1926 nomor 7

F.Laoh, Anggota Volksraad.


Eeremedaille Orde van Oranje-Nassau In Brons
Beslit Koninklijk

A.Runtuwailan, Menadonees Infanterist klas 1, dengan pedang.
S.Wuisan, Menadonees Sersan klas 2 tituler.

Kleine Gouden Ster
Beslit Gubernur Jenderal 30 Agustus 1926

P.A.Mandagi, Majoor Manado.
(De Tijd 30 Agustus 1926, Bataviaasch Nieuwsblad dan De Indische Courant 1 September 1926)



TAHUN 1927


Bronzen ster voor Trouw en Verdienste 
Beslit Gubernemen

Dorkas Nimot, Bediende Familie Schroeder di Tomohon.

(Het Nieuws van den Dag voor Nederlandsch-Indie 27 Januari 1927)



Eeremedaille der Oranje-Nassau Orde in Brons
Beslit Koninklijk

E.Kaseger, Menadoneesch hospitaal Serdadu klas 1.
(Algemeen Handelsblad 15 Maret 1927)


Eeremedaille der Oranje-Nassau Orde in Zilver

K.Ranti, Menadoneesche Sersan klas 1, dengan pedang.

Eeremedaille der Oranje-Nassau Orde in Brons
Beslit Koninklijk

P.S.Kumeang, Menadonees Sersan klas 1.
J.P.Mampuk, Menadonees Sersan klas 2.
E.Londah, Menadonees Infanteris klas 1.
U.Pontoh, Menadonees Infanteris  klas 1.
E.Langi, Menadonees Serdadu klas 1 ziekenverpleger.
(Tilburgsche Courant, De Tijd 8 Juli 1927 dan Bataviaasch Nieuwsblad 6 Juli 1927)

Officier in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk 26 Juli 1927 nomor 34
 
Dr.A.C.Kruyt dan keluarga. *)

Dr.A.C.Kruyt, Zendeling-leeraar NZG di Pendolo.

Mgr.Walter Panis. *)

Mgr.J.W.J.Panis, Apostolisch Prefect van Celebes.

Ridder in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk

Mejuffrouw H.M.te Pool (Mere Wenceslaus), mantan Overste RK Inlandsch Meisjesschool di Tomohon.

Eeremedaille Orde van Oranje-Nassau in Brons

H.Sigarlaki, Menadoneesch Brigadier, dengan pedang.
(Nieuwe Rotterdamsche Courant 30 Agustus 1927)

Kleine Gouden ster voor Trouw en Verdienste
Beslit Gubernur Jenderal

Willem Abraham Wakkary, Pensiunan Kepala Distrik Tomohon.
Willem Manuel Pandengsolang Mocodompis, Zelfbestuurder (Raja) Manganitu.
Raisi Monoarfa, Jogugu Gorontalo.


Titel Majoor

P.A.Mambu, Kepala Distrik Toulour.
(Bataviaasch Nieuwsblad 1 September 1927)


TAHUN 1928


Ridder in de Orde van Oranje Nassau
Beslit Koninklijk Agustus 1928

W.Dunnebier, Zendeling-leeraar NZG di Pasi.

Eeremedailles der Orde van Oranje-Nassau in Brons

F.Wuwung, Menadonees Marechausse klas 1, dengan pedang.
J.Lamintang, Menadonees Infanteris klas 1, dengan pedang.
(Bataviaasch Nieuwsblad, dan Het Nieuws van den Dag voor Nederlandsch-Indie 30 Agustus 1928)




TAHUN 1929


Eeremedailles der Orde van Oranje-Nassau in Brons

M.Doodo, Menadonees Kopral, dengan pedang.
(De Tijd 30 Agustus 1929)


TAHUN 1930


Officier in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk 25 Agustus 1930

P.A.Mandagie, Gedelegeerd lid van den Volksraad.

Ridder in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk 25 Agustus 1930

A.van der Endt, Hoofd van de Bijzondere Gesubsidieerde Hollandsch-Inlandsche school di Kotamobagu.
O.N.Gonie, Procuratie Houder (Pemegang kuasa) Leeuwen apotheek di Semarang.

Eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau in Brons

A.Rumondor, Menadonees Marechaussee klas 1, dengan pedang.

Kleine Gouden ster voor Trouw en Verdienste
Beslit Gubernur Jenderal

Hendrik Philip Jacobs, Zelfbestuurder Tagulandang.

(De Indische Courant 30 Agustus 1930)


TAHUN 1931


Kleine Zilveren ster voor Trouw en Verdiensten
Beslit Gubernemen

A.Pandelaki, Guru Normaalschool voor Inlandsche hulponderwijzers di Tomohon.

Bronzen ster voor Trouw en Verdiensten

W.Winokan, Kepala Volksschool Seretan (Minahasa).
H.Lumanaw, Kepala Volksschool Kopandakan (Onderafdeeling Bolaang Mongondow).
J.Tangkere, Kepala Volksschool Ranomerut Distrik Toulour.
L.Undap, Kepala Volksschool Tomohon.

(Het nieuws van den dag voor Nederlandsch-Indie 13 Juni 1931 dan De Indische Courant 15 Juni 1931)


Ridder in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk 26 Agustus 1931 nomor 20

G.B.Tiekstra,  Mantan Schoolopziener NZG di Tomohon.

Eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau in Zilver

I.J.Turangan, Pensiunan Europees Sersan Infanterie, dengan pedang.
S.Tuju, Menadoneesch Sersan klas 2 Infantri, dengan pedang.

Eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau in Brons

E.S.Tangkere, Menadonees Marecahussee klas 1, dengan pedang.
S.Wongkar, Inlands Matroos klas 1 Koninklijke Marine, dengan pedang.

Klein Gouden ster voor Trouw en Verdienste
Beslit Gubernur Jenderal 24 Agustus 1931 nomor 1

Sech Farai bin Mohamad Wakid, Kapitein Arab Manado.
H.A.Turungku, Zelfbestuurder Landschap Bwuol.
(De Indische Courant dan De Tijd 29 Agustus 1931)


TAHUN 1932

Bronzen ster voor Trouw en Verdienste
Beslit Gubernemen

Paat, Pensiunan Postbesteller Krankzinnigenggesticht di Buitenzorg.
(Bataviaasch Nieuwsblad 5 Juli 1932)

Ridder in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk 27 Agustus 1932

G.Smit, Hulpprediker Indische Kerk, belast met het beheer der Christelijk Inlandsche School in de Minahasa di Tomohon.

Eeremedaille der orde van Oranje-Nassau in Zilver
Beslit Koninklijk

N.Ijpenburg, Kontrolir der gemeentelijke inkomsten di Manado.
A.Kapantouw, Menadonees Wachtmeester klas 2 hoefsmid der artileri, dengan pedang.

Eeremedeile der Orde van Oranje-Nassau in Brons

A.Sigarlaki, Menadonees Marechausse klas 1 kopral tituler, dengan pedang.
S.Karongkong, Menadonees Marechaussee klas 1, dengan pedang.
(De Tijd 31 Agustus 1932 dan De Indische Courant 1 September 1932)


Officier in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk.
Penghargaan sebagai bentuk apresiasi atas jasa dan perbuatan terpuji selama bencana gempa bumi di Minahasa bulan Mei 1932.

J.Oberman, Asisten-Residen Manado.

Kleine Zilveren ster voor Trouw en Verdiensten
Beslit Gubernemen
Penghargaan sebagai bentuk apresiasi atas jasa dan perbuatan terpuji selama bencana gempa bumi di Minahasa bulan Mei 1932.

B.Rombot, Anggota Minahassaraad.
B.W.W.Lalamentik, Hukum Tua Sendangan 1, Kakas, Onderafdeeling Tondano.
J.Mangindaan, Hukum Tua Negeri Ranomea, Onderafdeeling Amurang.
R.C.L.Lasut, Hukum Kedua (Onderdistrictshoofd) Langowan, Onderafdeeling Amurang.

Bronzen ster voor Trouw en Verdiensten
Penghargaan sebagai bentuk apresiasi atas jasa dan perbuatan terpuji selama bencana gempa bumi di Minahasa bulan Mei 1932.

J.Rombot, Hukum Tua Negeri Tounelet (Kakas) Onderafdeeling Tondano.
J.Kuron, Hukum Tua Negeri Walewangko (Langowan) Onderafdeeling Amurang.
P.Korompis, Kepala Jaga Negeri Walewangko Langowan.
I.J.Emor, Hukum Tua Negeri Tombatu 1.
P.L.Monolimai, Hukum Tua Negeri Kuyanga.
F.Setligt, Wijkmeester Wijk A, di ibukota Distrik Amurang.
J.Paat, Hukum Tua Negeri Motoling.
R.Lalamentik, Hukum Tua Negeri Talikuran (Kakas).
H.Worang, Hukum Tua Negeri Kalawiran.   
A.E.Kindangen, Hukum Tua Negeri Tombatu.

Kepuasan (pujian) khusus untuk layanan mereka selama bencana gempa

Ir.F.K.M.Steup, Opperhoutvester bij den dienst van het Boschwezen.
M.Verzijden, Hoofdpolitieopziener bij de Stadspolitie di Manado.

E.J.S.Lumanauw. *)

E.J.S.Lumanauw, Kepala Distrik dengan titel Mayoor Toulour, Onderafdeeling Tondano.
F.Ompi, Kepala Distrik Amurang Onderafdeeling Amurang.
N.F.G.Mogot, Kepala Distrik Ratahan, Onderafdeeling Amurang.

(Bataviaasch Nieuwsblad 10 Oktober 1932, De Indische Courant 12 Oktober 1932, Soerabaijasch Handelsblad 15-10-1932)



TAHUN 1933


Ridder  in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk 23 Agustus 1933 Nomor 124 A

F.Runtuwene, Commies klas 1 Kantoordienst Binnenlandsch-Bestuur, anggota Gemeenteraad Banjarmasin.


A.J.H.W. Kawilarang, Landbouwkundig Ambtenaar klas 1 di Tondano.

Eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau in Zilver

K.Mangundap, Adjunct-Onderofficier Stafschrijver Infanterie.

Kleine Gouden ster voor Trouw en Verdienste
Beslit Gubernemen

Mohamad Datoengsolang, zelfbesturder van het Landschap Bintauna.
(Het Nieuws van den Dag voor Ned.Indie 30 Agustus 1933, De Tijd 30 Agustus 1933 dan De Insdiche Courant 1 September 1933)

Officier in de Orde van Oranje-Nassau
Beslit Koninklijk Agustus 1933
Penghargaan dalam menangani bencana di Ranau Sumatera Selatan.

Dr.R.Tumbelaka, Inspecteur van het Krankzinnigenwezen.

(Algemeen Handelsblad 26 Agustus 1933 dan Soerabaiasch-Handelsblad 25 September 1933)


TAHUN 1934


Eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau in Brons
Koninklijk besluit 19 Desember 1934 nomor 10

A.Tamuntuan, Kopral Marechaussee, dengan pedang.
A.Legi, Marechaussee klas 1, dengan pedang.
S.Tambuwun, Infanterist klas 1, dengan pedang.
W.J.Tumilaar, Marechaussee klas 1, dengan pedang.
(Het Nieuwsblad van den Dag voor Nederlandsch-Indie 31 Desember 1934)


*). Foto koleksi Troepenmuseum, KITLV Digital Media Library, F.S.Watuseke dan Het Geheugen van Nederland.
 
SUMBER TULISAN:
Koninklijk Bibliotheek-Delpher Kranten.
Tulisan berkaitan di Jelajah Sejarah Manado

Posting Komentar